Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Adatvédelmi tájékoztatót itt találja.

Mi alapján válasszak telefon kijelzőt?

2023. 05. 17. 16:52:04
Mi alapján válasszak telefon kijelzőt?

A technológia fejlődése azt eredményezte, hogyha napjainkban valaki új okostelefont szeretne vásárolni, megszámlálhatatlan funkció és rengeteg technikai adat áll a rendelkezésére, melyek közül egyedileg döntheti el, hogy mit helyez előtérbe.

A telefon kijelzőjének a típusa is ide tartozhat, hiszen ez az a része a készülékünknek, ami folyamatosan előttünk lesz, emiatt pedig nem árt, ha alaposabban utánajárunk. Ebben a cikkben szeretnénk néhány kifejezést és telefon kijelzőt bemutatni, hogy segítsünk eligazodni a leírások útvesztőjében.

LCD kijelző

Talán az egyik legismertebb telefon kijelző az LCD, mely a „Liquid Crystal Display” kifejezések rövidítéséről kapta a nevét. Az LCD egy háttérvilágítást alkalmazó technológia, ami azt jelenti, hogy a képernyő egyenletesen van megvilágítva, így jön létre a kép, módosított fehér fény formájában.

A képernyő megvilágításáért folyadékkristályok felelnek, amik az akkumulátorból érkező energia segítségével jelenítik meg a képet. Ez rendkívül olcsó előállítási költséget eredményez, így máris érthető, hogy miért olyan népszerű az okostelefon-gyártók körében.

Előnye még, hogy közvetlen napfényben is jól teljesít, de ebből adódik az egyik hátránya is: nem képes az abszolút fekete szín megjelenítésére, ezáltal alacsony lesz a telefon kijelzőn a kontraszt.

Az LCD-n belül két népszerű típust különböztethetünk meg, a TFT és az IPS kijelzőket.

TFT mátrix

A TFT kifejezéssel gyakran találkozhatunk, amikor az okostelefonok részletes leírását böngésszük. A „Thin Film Transistor” telefon kijelző mondhatni egy továbbfejlesztett változata az LCD-nek, melynek megalkotásakor az LCD passzív mátrixait aktívakká alakították. Előnye, hogy ezáltal minőségibb színekre és jobb látószögre képes, ezzel együtt pedig sajnos az is következik, hogy több energiát fogyaszt az „elődjénél”.

Abban azonban megegyezik az LCD-vel, hogy háttérvilágítással hívják elő a színeit, ezért sajnos a TFT-től sem számíthatunk pontos színvisszaadásra.

IPS technológia

Az „In Plane Switching”, azaz az IPS telefon kijelző további fejlődést jelentett a TFT LCD képernyőkhöz képest, de azt kevesen tudják, hogy ez a megoldás először a számítástechnikában jelent meg folyadékkristályos megoldásként. Itt elsősorban grafikus folyamatokhoz használták erős kontrasztjai és szép színei miatt, amit a telefonok esetében is sikerült megőriznie.

Pozitívumai közé sorolhatjuk még a jó látószöget, továbbá, hogy kevesebb energiát fogyaszt, mint a TFT kijelzők. A többi, nem LCD kijelzőkhöz képest viszont többet. Összességében jó választás egy IPS képernyő, ha fontos számunkra, hogy erős napfényben is látható legyen.

Az OLED eredete és erősségei

Az OLED név az „Organic Light-Emmiting Diode” rövidítésből ered, ami tulajdonképpen egy fényt kibocsátó szerves anyag. Egyik legnagyobb előnye az LCD kijelzőhöz képest, hogy nem igényel hátsó megvilágítást, működéséhez mindössze elektromos energiára van szükség.

A készülék kizárólag a használatban lévő pixeleket világítja meg, a többi így egyáltalán nem fogyaszt energiát. Ennek köszönhetjük az OLED alacsony energiafelhasználását, valamint kiemelkedő kontrasztjait a tiszta fehér és az abszolút fekete megjelenítésével.

Hátsó világítás híján vékonyabb kijelzőt kapunk, ami szintén fontos szempont lehet. További előnye, hogy oldalról is jól látszik, ami ilyenkor zöldes árnyalatokkal egészülhet ki, ez viszont nem befolyásolja a használatot.

Hátránya a világos színeknél bukkan fel, itt bepótolja az energiaigényt, ugyanis sokkal többet használ fel belőle, mint LCD-s társai. Az OLED legnagyobb negatívuma mégis a magas előállítási költség, így ne lepődjük meg, ha inkább a felső kategóriákban találkozunk vele.

Az Active Matrix technológia, azaz az AMOLED

Az „Active Matrix Organic Light-Emitting Diode” rövidítésével is gyakran találkozhatunk az okostelefonok világában. Már a neve is sejteti, hogy számos közös jellemzője van az OLED kijelzővel, mint például, hogy háttérvilágítás nélkül működnek és alacsony a fogyasztásuk.

Az AMOLED telefon kijelző azonban még az OLED-nél is erőteljesebb kontrasztra és villámgyors képfrissítési arányra képes.

Ennél a típusnál is érvényes, hogy jóval vékonyabb, mint az LCD, ami két hátrányt hoz magával. Egyrészt napfényben romlik a kép minősége, másrészt számíthatunk a telefon kijelző „beégésére” is. Ez azt jelenti, hogy bizonyos idő után a kijelző egy részén szürke folt jelenhet meg, ami árnyékot vet a megjelenített felületre.

P-OLED kijelző

Ha a pontos elnevezésből szeretnénk kiindulni, akkor megemlíthetjük, hogy a „Plastic OLED” nagyban hasonlít az OLED telefon kijelzőhöz, azzal a különbséggel, hogy üveg helyett műanyag alapra épül. Ez azért fontos, mert a P-OLED emiatt remek alap a hajlított kijelzőkhöz.

Valójában azonban az AMOLED kijelzőt is ezzel a technológiával állítják elő, így mondhatni megegyezik a P-OLED-del. Azzal a különbséggel, hogy míg előbbi főként a Samsung gyáraiból kerül ki, utóbbi leginkább az LG-hez köthető.

SUPER AMOLED

Az elnevezést a Samsungnak köszönhetjük, de mit is jelent pontosan? Tény, hogy ez a telefon kijelző rendszerint a csúcskategóriában tűnik fel, mégsem jelenthetjük ki, hogy nagyban eltér az AMOLED-től.

Említésre méltó azonban, hogy a Super AMOLED érintés-érzékelő felületét a kijelzőbe integrálták, nem pedig egy plusz rétegként került rá, szemben az AMOLED-del.

Retina telefon kijelző

A végére hagytuk az úgynevezett „kakukktojást”, mivel ez az elnevezés az Apple-nek köszönhető, technikai sajátosság viszont nem jelent meg mögötte. Valójában a gyártó azokat a kijelzőket ruházza fel ezzel a névvel, melyek minimum 300 ppi felbontással rendelkeznek.

Na de melyiket válasszam?

A legfontosabb, hogy a saját igényeidet vedd figyelembe, és a rászánt keretednek megfelelően válassz kijelzőt és márkát. Az már jó kiindulópont lehet, ha átgondolod, milyen tulajdonságokra lesz szükséged:

·         Ha fontos számodra, hogy a legerősebb napsütésben is lásd a kijelzőt, érdemes az LCD mellett döntened.

·         Ha szeretnéd kitolni az akkumulátor-üzemidőt, akkor az AMOLED lesz a megfelelő.

·         De érdemes figyelembe venned azt is, hogy a hideg vagy a meleg tónusokat kedveled inkább,

·         vagy hogy mennyire fontos számodra az erős kontraszt.

Webáruházunk okostelefon-kínálatában részletes leírást találsz a készülékek alatt, ahol a telefon kijelző típusa mellett sok más adatot is feltüntetünk. Ha pedig kérdésed van, keress minket bizalommal elérhetőségeink egyikén!